Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 278 298 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

Kapadocja - miasto wykute w skale.

poniedziałek, 21 listopada 2011 21:16

Kapadocja jest to kraina znajdująca się w Turcji i swym wyglądem przypomina iście księżycowy krajobraz. Charakteryzuje się on niezwykle pięknymi formami skalnymi, które przypominają baśniowe kominy. Kraina ta powstała ok. 60 mln lat temu w wyniku dużej aktywności otaczających ją trzech wulkanów. Podczas erupcji wulkanicznych wyrzucany był pył, który w połączeniu z piaskiem utworzył tuf wulkaniczny. Jest to miękka skała bardzo podatna na działanie wody i wiatru. Przez miliony lat woda i wiatr wyrzeźbiły różnego rodzaju formy, które po dziś dzień możemy podziwiać z zachwytem.

Kapadocja niegdyś stanowiła ważny ośrodek chrześcijaństwa, ale niestety chrześcijanie w tych czasach byli na tym terenie mocno prześladowani. Dlatego też aby się chronić przed swoimi prześladowcami utworzyli podziemne miasto na terenie którego znajdowały się kościoły i pomieszczenia mieszkalne. W takim mieści ludzie prowadzili normalne życie. Ostatni mieszkańcy opuścili je w latach 70 XX w. 


oceń
14
15

Największa na Świecie jaszczurka.

piątek, 18 listopada 2011 21:46

 

Waran z Komodo.
Jest to obecnie największa jaszczurka żyjąca na Ziemi. Ciało waranów pokryte jest ziarnistymi łuskami, a a grzbiet czarnymi łuskami. Długość ciała tych olbrzymów może dochodzić do 3 m, zaś rekordzista miał 3,65 m! Masa waranów może dochodzić do 150 kg. Jaszczurki te żywią się głównie ptakami i ssakami głównie bawołami, końmi, świniami, jeleniami, kangurami. Warany często są też kanibalami, czyli zjadają inne osobniki z tego samego gatunku. Uwielbiają one tereny porośnięte roślinnością krzewiastą i tereny zadrzewione w których pomimo tak wielkich gabarytów mogą się schować. Na swoją ofiarę polują z zaskoczenia zakradając się od tyłu . Warany występują na takich wyspach jak: Komodo, Rinca, Gili Motang, Flores. 

 


oceń
53
18

Budowa oka

poniedziałek, 31 października 2011 14:16

Narządem zmysłu wzroku są gałki oczne, których budowa jest dość skomplikowana. Składają się one min. z trzech błon:

- twardówki - zewnętrznej części oka do której przyczepione są mięśnie poruszające okiem, dzięki czemu może regulować ona ilość światła wpadającego do oka. W przedniej części oka staje się ona cieńsza i nosi nazwę rogówki

- naczyniówki - błony naczyniowej połączonej z naczyniami krwionośnymi, która w przedniej części oka nazywana jest tęczówką i jest odpowiedzialna za kolor naszych oczu

-siatkówki - stanowiącej wewnętrzną część oka składającej się z wrażliwych na światło komórek nerwowych, min. z plamki żółtej i plamki ślepej. Plamka żółta charakteryzuje się największą wrażliwością na światło i barwy, zaś plamka ślepa jest miejscem, w którym zbiegają się nerwy łączące światłoczułe komórki z nerwem wzrokowym.

Dodatkowym elementem występującym w oku jest soczewka przez którą przechodzą promienie świetlne. Są one tutaj załamywane i padając na siatkówkę, promienie te dają obraz odwrócony i zmniejszony. Informacje o obrazie powstałym na siatkówce poprzez nerw wzrokowy przesyłane są do mózgu, gdzie następuje ich analiza i odpowiednia interpretacja. To wszystko sprawia, że oglądany przez nas obraz odpowiada rzeczywistości.

Gałki oczne umieszczone są w oczodołach i wypełnione są galeretowatą substancją nazywaną ciałem szklistym. 

Oko człowieka ale i też ssaków przypomina aparat fotograficzny. Soczewka i rogówka pełnią funkcję soczewki obiektywu, tęczówka - przesłony, a siatkówka - światłoczułej warstwy kliszy.

 


oceń
5
9

Budowa oka

poniedziałek, 31 października 2011 14:05

źródło: www.oczkowo.pl


oceń
9
8

Zmysł słuchu.

poniedziałek, 31 października 2011 14:03

Narządem zmysłu słuchu jak i równowagi u człowieka jest ucho, które odbiera fale dźwiękowe, przekształca je w drgania mechaniczne, a następnie drgania w impulsy nerwowe. Każdy z nas zastanawia się jak to się dzieje że słyszymy. Otóż sprawa jest prostsza niż nam się wydaje. Małżowina uszna, czyli widoczna część naszego ucha działa jak odbiornik fal dźwiękowych, które dalej wędrują do ucha środkowego. Tutaj fale dźwiękowe wprawiają w ruch błonę bębenkową, która oddziela ucho zewnętrznego od środkowego.  W jamie bębenkowej występują trzy małe kosteczki: młoteczek, kowadełko i strzemiączko. Wibracje błony bębenkowej są przenoszone na młoteczek, z niego na strzemiączko, następnie na kowadełko, a stąd przez okienko owalne łączące ucho środkowe z wewnętrznym do płynów ucha wewnętrznego. Wibracje, które zostały przeniesione do okienka owalnego docierają dalej do ślimaka tym samym poruszając błoną podstawową do przodu i do tyłu.Komórki czuciowe odbierają te drgania i przetwarzają na impulsy nerwowe przesyłane do mózgu nerwem słuchowym. Mózg odpowiednio odczytuje te sygnały i interpretuje je jako dźwięki.


oceń
9
11

poniedziałek, 26 lutego 2018

Licznik odwiedzin:  0  

Kalendarz

« luty »
pn wt śr cz pt sb nd
   01020304
05060708091011
12131415161718
19202122232425
262728    

Archiwum

O mnie

Witam nazywam się Joanna Skrzypczak i jestem nauczycielem przyrody. Ten bloog poświęcony jest uczniom, którzy chcą powtórzyć swoją wiedzę przyrodniczą i lepiej przygotować się do prac klasowych.

O moim bloogu

Bloog ten jest dla osób, które chcą dowiedzieć się czegoś więcej o otaczającym nas Świecie. Jeśli interesujesz się ciekawostkami ze świata zwierząt i roślin, to jest to doskonała strona dla Ciebie.

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Więcej w serwisach WP

Pytamy.pl

Pytamy.pl